Ara

Bitkiler

View the embedded image gallery online at:
http://www.cirali.org/index.php/pages/bitkiler#sigFreeIde5c8424bf7

Çıralı 'nın Bitki Mirasi

Çıralı 'da doğa koruma açısından üç ana bitki yaşam alanı bulunmaktadır.

Bitkiler

1. Kıyı kumulları özellikle iç kısımlardaki Fıstık Çamı (pinus pinea) ormanı kapsayacak biçimde kumsalın orta ve kuzey bölümleri.

2. Yanartaş 'a kadar olan hat boyunca Yılantaşı (serpantin) Dere Kılıçları.

3. Köyün arkasında yer alan sarp Kireçtaşı Kayalıkarı ve Olimpos Arkeolojik SİT Alanına doğru, derenin güney kısmı.

Kıyı kumullarında rastlanan Ononis Serrata nadir türler arasında bulunuyor. Bu bitkinin Çıralı 'da ilk görülüş tarihi 13 Mayıs 1845. Yılantaşı dere çakılları ise oldukça zengin bir alan.

Bitkiler Bitkiler Centaurea Dichroa Endemik, nadir bir tür. İlk olarak 13 Mayıs 1845 'te bilimsel kayıtlarda tanımlanmış. Bu tür, güneybatı Türkiye 'nin yalnızca iki alanında görülmekte. Phlomis Chimerae, Olimpos Sahil Milli Parkı için önemlidir. İlk olarak 1896 'da bilimsel kayıtlarda tanımlanmış, adındaki Chimerae sözcüğü de Yanartaş 'ı hatırlatması için kullanılmış.

Kireçtaşı Kayalıkları, az bulunan bitki türlerini barındırıyor: Gri tüylü Sığır Kuyruğu (verbascum spodiotrichum) 26 Mayıs 1950 'de bilimsel kayıtlarda Çıralı 'da geçmiş. Türün bugün dünya üzerinde yaşayabildiği sadece üç yer var. Günümüzde Çıralı 'da bile sadece birkaç örneği kalmış durumda. Kayalıkların tepelerinde; nispeten tehlikeden uzak bir durumda Yine nispeten iyi durumda olan ve ancak dürbünle gözlenebilen Echinops Onopordum, Olimpos ve Kesme Boğaz civarındaki Kireçtaşı Kayalıklarında sınırlı bir alanda kalmış durumda, 1996 'da Köprülü Kanyon 'da da olduğu belirlendi. Çıralı 'da ilk kaydı 1950 'lerde Musa Dağı 'nın eteklerinde alınmış. Bugün yine aynı yerde yaşamaktadır.

Bitkiler Ojnosma Strigossimum Antalya için endemik bir tür. Yer yer kayalıklarda rastlanan bu bitki dünya üzerinde sınırlı ölçekte görülen nadir bir tür. Kıyının aşağı kısımlarında rastlanan bezelyeye akraba bir tür ile Yılantaşı Çakıllarında rastlanan bir çimento türü. Her iki bitki de muhtemelen bilimde henüz kaydı olmayan türler. Bilimsel tüm araştırma ve sınıflandırmaların tamamlanması ve kendilerine isim verilmesi için gerekli çalışmalar sürüyor.

Çıralı 'nın Renkleri ve Kokuları

Çıralı her mevsim değişen, yenilenen bir güzellikle ağacı, çiçeği ve otuyla karşınızdadır. Bu güzelliği renk ve kokulardan oluşan bir harmoni oluşturur.

Antalya çevresindeki pek çok kumsal gibi Çıralı Kumsalı da kuzeyde Fıstık Çamlarına ev sahipliği yapar. Yanartaş yolu mersin, funda, keçiboynuzu, sandal ağaçları ile sizi sonsuz ateşe çıkarır.

Bitkiler Bitkiler Olimpos yönünde dere boylarında bahar aylarında Ilgın ve Çan Çiçeğinin aylarıdır. Bahar aynı zamanda, ılgın, tesbih çalısı, ve gelincik için de yayılma zamanıdır. Bu zamanlar hafızalarımıza portakal çiçeğinin o güzel kokusuyla işlenir.

Çıralı 'nın barındırdığı bitki türleri arasında doğanın mücevherleri olan iris, çiğdem, yabani orkide, anemon, düğün, çoban çantası ve siklameni de sayabiliriz.

Defne, papatya, kekik ise günlük yaşamımızda da kullandığımız ama doğadaki güzelliklerini izlemeye doyamadığımız türlerden birkaçı...

Çıralı.Org

Sitemize kaydını yaptıran tüm işletmeler, etkinliler, teklifler, çevremizde bulunan görülmeye değer yerlerle ilgili bilgiler, bitkiler, yöremizle ilgili merak ettikleriniz portalımızda. Eksik bulduğunuz her türlü bilgiyi bize göndererek sitemizin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. 

Son Haberler

30 Ocak 2017
30 Ocak 2017
30 Ocak 2017